środa, 18 czerwca 2014

Przepisy z warsztatów

Warsztaty 20.5.2014

Chleb bezglutenowy pieczony w domu – metodą tradycyjną

Przepis jest uniwersalny i sprawdza się przy mieszankach różnych producentów.

Składniki:
  • 250 g bezglutenowej mieszanki mąki mix
  • 1 łyżka olej roślinny
  • 225 ml ciepłej wody
  • 1/2 opakowania drożdży instant
  • ½ łyżeczki soli (wg smaku)

  1. Wysmarować formę tłuszczem
  2. Wymieszać w misce składniki suche (mąkę bezglutenową, drożdże, sól, ale tak by nie sypać bezpośrednio soli na drożdże. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać.
  3. Dodać wodę i wyrabiać krótko mikserem przez ok. 3-5 minut do uzyskania jednolitej masy o konsystencji gęstej śmietany.
  4. Ciasto wylać do wysmarowanej olejem podłużnej formy (poniżej ½ wysokości, bo ciasto powinno zwiększyć dwukrotnie swoją objętość). Przykryć suchym lnianym ręcznikiem i pozostawić w ciepłym miejscu przez ok. 40 minut (może być krócej lub dłużej, w zależności od tego jak szybko ciasto rośnie, ważne by podwoiło swoją objętość).
  5. Do rozgrzanego piekarnika włożyć naczynie z niewielką ilością wody (do zaparowania). Przed wstawieniem foremki do piekarnika wyrośnięte ciasto posmarować lekko wodą. Chleb piec w temp. 200 – 220 C przez ok. 35 - 40 minut.
  6. Wypieczony chleb od razu wyjąć z foremki by odparował.

Warianty:
  • Zamiast wody, można użyć mleka (krowiego lub roślinnego).
  • W zależności od tego co się lubi można dodać różne ziarna: siemię lniane (zmielone lub całe), słonecznik, dynię, sezam, kminek. Tak po dwie, trzy łyżki.
  • Można też wzbogacić chleb w błonnik (np. ryżowy czy jabłkowy).
  • Można dodać pokrojoną w kostkę cebulę, wtedy wychodzi chleb cebulowy (jedyna wada, nie nadaje się do dżemu).
  • Jeśli dodajemy ziarenka i/lub błonnik trzeba dodać więcej wody (to co w przepisie + ok. 50 ml). Ważne, by ciasto miało konsystencję gęstej śmietany.
  • Podany przepis można również wzbogacić paroma łyżkami mąki naturalnie bezglutenowej (o tyle samo zmniejszając równocześnie podaną w przepisie ilość koncentratu mąki): mąką z amarantusa, mąką gryczaną, mąką kukurydzianą, mąką z orzechów włoskich lub laskowych, mąką z żołędzi, mąką z ciecierzycy.
  • Wyrobiony chleb przed rośnięciem można posypać kminkiem, makiem lub czarnuszką. Uwaga: aromat czarnuszki jest niezwykle intensywny, bardzo dominujący, ale też bardzo ciekawy.
Cytrynowe muffinki

Składniki:
160 g maki bezglutenowej
2 jajka
125 g cukru
50 g oleju
pół łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
1 cytryna
100 g cukru pudru

Wykonanie:
Cytrynę dokładnie wyszoruj i wytrzyj. Zetrzyj z niej skórkę na wiórki, a następnie wyciśnij z niej sok. Jaja ubij z cukrem na puch. Ciągle ubijając dodaj olej i mąkę wymieszaną
z proszkiem do pieczenia. Na końcu dodaj połowę soku. Wszystko wymieszaj i przełóż do wyłożonej papierowymi foremkami formy do muffinek. Piecz w 180 st. C ok. 15 minut.
Cukier puder utrzyj zresztą soku. Powstałym lukrem posmaruj muffinki i posyp powstałymi wiórkami ze skórki cytryny.


Biszkopt Kingi

Składniki:

4 jajka
2 łyżki mąki ziemniaczanej
4 łyzki mąki bezglutenowej
łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
1/2 szklanki cukru



Wykonanie:

Ubij białka na sztywno, dodaj cukier stopniowo, ubijając dalej aż bedzie masa ponownie sztywna. Dodaj po jednym żółtku,na koniec po łyżce przesianą mąkę z proszkiem,delikatnie wymieszaj  Piecz ok 30 minut w 180 st.C.

Pizza
Składniki:

  • 150 g mąki bezglutenowej uniwersalnej lub chlebowej
  • 1/4 opakowania drożdży suszonych
  • 100 – 110 ml wody
  • 1 łyżki oleju
  • ½ łyżeczki soli

  1. Przygotować okrągłą foremkę do pieczenia pizzy o średnicy ok. 20 cm, posmarować tłuszczem i oprószyć np. mąką ryżową lub wyłożyć papierem do pieczenia.
  2. Mąkę wymieszać z drożdżami suszonymi i solą, dodać letnią wodę. Wyrabiać krótko, najlepiej mikserem, około 3-4 minut. Na końcu dodać olej, bardzo krótko wyrobić (tylko tyle, aby olej połączył się z ciastem.
  3. Ciasto przełożyć do foremki i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy podwoi swoją objętość (ok. 30 minut), posmarować sosem pomidorowym (np. keczupem nie zawierającym glutenu), wyłożyć przygotowane dodatki, posypać oregano i startym żółtym serem.
  4. Do rozgrzanego piekarnika włożyć naczynie z niewielką ilością wody (do zaparowania). Pizzę piec w temp. 200 – 220° C przez ok. 20 - 25 minut.

Uwagi:
To jest pizza na tak zwanym „grubym cieście”. Aby otrzymać pizzę na „cienkim cieście”, należy podaną ilość ciasta przełożyć na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia
i rozciągnąć lub raczej „rozklepać” rękami natłuszczonymi olejem, na duży cienki (około 0.5-1 cm) placek. Odstawić do rośnięcia. Dalej postępować jak wyżej.


Naleśnki

Składniki:
Szklanka mąki bezglutenowej
po 1/2 szkl. mleka i wody
jajko
Wykonanie:
Wszystkie składniki razem mieszamy i odstawiamy na pół godziny, by ciasto odpoczęło. Smażymy naleśniki, podajemy z dowolnym  farszem, np. serem na słodko.
Pierogi

500 g mix-u Kucharz,

260 ml wody,

1 jajko,

szczypta soli. 


Z wymienionych składników wyrobić ciasto, rozwałkować na grubość 3 mm, wycinać krążki, nadziewać nadzieniem, uformować pierogi. Gotować około 5 minut w lekko osolonej wodzie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz