niedziela, 13 grudnia 2015

Dzień włoski w Ostrowieckim "Ekonomiku"

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/ostrowiec-swietokrzyski/art/9182212,wloskie-przysmaki-krolowaly-w-ostrowieckim-ekonomiku,id,t.html

Dnia 8 grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Nr 1 im. M. Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się Dzień Włoski, który stanowił podsumowanie projektu stażu zagranicznego uczniów :Ekonomika” we Włoszech w Rimini- „Staż we Włoszech – drogą do kariery zawodowej. Projekt realizowany był w ramach programu Erasmus +. Brało w nim udział 16 osób z klas II i III Technikum Nr 1. Uczniowie pracowali we włoskich restauracjach i hotelach najwyższej klasy. Zapoznali się ze standardami hotelarstwa i gastronomii wymaganymi na europejskim rynku pracy. Mieli możliwość doskonalenia znajomości języka włoskiego i angielskiego oraz pracy w środowisku wielokulturowym. Praktyka w Rimini przyczyniła się do ich większej mobilności, kreatywności i otwartości na świat. Pobyt na stażu  stanowił też znakomitą okazję do poznania zabytków i atrakcji turystycznych kraju odmiennego kulturowo i obyczajowo. Włoska organizacja przyjmująca - Sistema Turismo -  zorganizowała stażystom wycieczki do Wenecji, Bolonii, a także San Marino.

W czasie Dnia Włoskiego młodzież opowiadała o swoim pobycie we Włoszech, o warunkach pracy i zakwaterowania i swoich ogólnych wrażeniach z pobytu w słonecznej Italii. Goście przybyli na uroczyste posumowanie projektu – pan Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego Eligiusz Mich, pan Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Turystyki Wojciech Lesiak, rodzice uczniów uczestniczących w stażu, dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 oraz przedstawiciele lokalnej prasy i telewizji mieli tez możliwość obejrzenia prezentacji z pobytu uczniów na stażu, a także zapoznać się z tradycyjnymi przepisami kuchni włoskiej. Podczas uroczystości uczestnikom praktyk wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa w projekcie. Młodzież odebrała je z rąk pana Wicestarosty E. Micha, Naczelnika W. Lesiaka oraz pani dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 Krystyny Biel.
Wszyscy uczestnicy mogli też spróbować specjałów kuchni włoskiej, przygotowanych przez uczniów klas kucharskich i gastronomicznych. Była też okazja do degustacji produktów powstających w sercu Toskanii, dostarczonych przez firmę NUTRI FREE, specjalizującą się w produkcji potraw bezglutenowych. Zespół Szkół Nr 1 nawiązał współpracę ze sklepem internetowym „Italia bez glutenu”, który jest oficjalnym dystrybutorem i przedstawicielem NUTRI FREE, firmy posiadającej dwudziestoletnie doświadczenie w żywieniu bezglutenowym.
Staż w Rimini był już dziesiątym projektem praktyk zagranicznych, realizowanym w „Ekonomiku” i pierwszym w ramach programu Erasmus+. Doświadczenie to pozwoliło stażystom zweryfikować w praktyce wiedzę nabywaną w szkole, zdobyć nowe umiejętności u profesjonalistów w branży turystycznej, udoskonalić umiejętności językowe i interpersonalne w środowisku wielokulturowym. Wielu z uczestników stażu w Rimini otrzymało propozycję pracy we Włoszech. Zagraniczna praktyka jest więc czynnikiem umożliwiającym w przyszłości nie tylko znalezienie dobrej pracy, ale także kształtującym otwartego, kreatywnego, wierzącego we własne możliwości człowieka.
Koordynatorami projektu „Staż we Włoszech – drogą do kariery zawodowej” były panie: Dorota Jaros i Dorota Mazan, nauczycielki Zespołu Szkół Nr w Ostrowcu Świętokrzyskim. W obszarach projektu związanych z językiem włoskim i angielskim współpracowały panie: Dorota Wróbel –nauczyciel języka włoskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Ewa Smok, nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Nr 1.

(źódło http://www.zs1.net/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz