piątek, 19 czerwca 2015

Współpraca z ZS 1 w Ostrowcu Św.

 „CELIAKIA i dieta bezglutenowa”
warsztaty dla uczniów klas gastronomicznych


W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, a także firmą Balviten produkującą specjalistyczną żywność bezglutenową (http://www.balviten.com/).
Uczniowie klas gastronomicznych uczestniczą w cyklu zajęć na temat diety bezglutenowej. Mają możliwość poznać założenia diety oraz zasady jakie obowiązują w kuchni bezglutenowej w trakcie zajęć wykładowych i warsztatowych. W szkolnej pracowni gastronomicznej pieczone były pizze i pieczywo bezglutenowe, ciasta kruche, biszkoptowe, piaskowe, ucierane, faworki, pączki, oponki, a także pierogi, knedle i naleśniki bezglutenowe. Młodzież może przygotowywać wyżej wymienione potrawy z różnych rodzajów mieszanek mąk bezglutenowych tak, by poczuć różnicę w strukturze ciasta przed i po obróbce cieplnej. Konsumując przygotowane przez siebie potrawy może zaobserwować różnice w teksturze i poznać smaki dań bez glutenu.

Warsztaty we współpracy ze Stowarzyszeniem, a także firmą Balviten przygotowuje
i prowadzi autorka bloga http://bezglutenowewariacje.blogspot.com/ chorująca na celiakię i będąca na diecie bezglutenowej.

Dzięki Stowarzyszeniu nasi uczniowie mają możliwość korzystania z wydanych przez Stowarzyszenie praktycznych poradników „CELIAKIA i dieta bezglutenowa” dostępnych w bibliotece.
Przed nami nowy rok szkolny i nowy cykl warsztatów. Mamy nadzieję, że będą one owocne dla uczniów naszej szkoły i w przyszłości skorzystają z wiedzy zdobytej podczas zajęć.
Relacje z warsztatów znajdują się pod następującymi linkami:
http://bezglutenowewariacje.blogspot.com/2014/06/warsztaty-dla-uczniow.html
http://bezglutenowewariacje.blogspot.com/2014/06/przepisy-z-warsztatow.html
http://www.celiakia.pl/relacja-z-warsztatow-w-szkole-gastronomicznej-w-ostrowcu-sw/
http://www.celiakia.pl/relacja-z-warsztatow-w-ostrowcu-swietokrzyskim/
http://bezglutenowewariacje.blogspot.com/2015/01/warsztaty-z-balvitenem.html
http://bezglutenowewariacje.blogspot.com/2015/02/warsztaty-z-balvitenem-czesc-ii.html


Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz