poniedziałek, 2 listopada 2015

Kasza jaglana

Kiedyś – jeden z podstawowych źródeł pożywienia. Pełna wartości odżywczych i dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu. Poprawiająca stan naszych paznokci i włosów – pełna krzemu. Ale nie tak dawno – zapomniana. Na polskie stoły powraca do łask. także i ja zaprosiłam ją do swojego menu na stałe.

Kasza jaglana – wartości odżywcze i składniki mineralne

Jagły to najstarsza znana kasza. Otrzymuje się ją z nasion prosa, uprawianego już w epoce neolitu. Pod względem wartości odżywczej dorównuje kaszy gryczanej. Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz żelaza i miedzi.

Kasza jaglana – właściwości lecznicze

Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu. Dlatego warto ją polecić osobom chorującym na celiakię stosującym dietę bezglutenową, a także cierpiącym na niedokrwistość. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny), jest zatem dobrym domowym lekarstwem na katar.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/kasza-jaglana-wlasciwosci-lecznicze-wartosci-odzywcze_41234.html
Obróbka wstępna
bardzo ważne jest dla osób na diecie bezglutenowej przebranie kaszy, która chcecie spożyć – możecie to zrobić wysypując ją na biały talerz lub na kartę białego papieru i dokładnie przejrzeć czy nie kryje się jakieś glutenowe ziarno między jagłami.Jeśli go znajdziecie – od razu usuńcie „intruza”.
Jak gotować?
By pozbyć się goryczki polecam Wam dwa sposoby:
1. Podpraż kaszę na suchej patelni aż będzie wydzielała miły zapach – uważaj aby jej nie przypalić, wtedy kasza będzie do wyrzucenia
2. Wyłożoną na drobne sitko kaszę przelej wrząca wodą aż woda będzie czyta.
Dopiero teraz możesz zabrać się za gotowanie.
Proporcje wody do kaszy jakie należny zastosować to 2:1
Kaszę wsypujmy na wrząca wodę, dodajemy odrobinę oliwy lib masła i soli. Gotujemy na małym i wolnym ogniu przez 15 minut. Następnie zostawiamy pod przykryciem na 10 minut by kasza „doszła do siebie”. Możemy podać ją od razu lub zawinąć w koc by utrzymać jej ciepłotę.
Kasza sama w sobie ma właściwości rozgrzewające, więc długo pozostaje ciepła.
Jak jeść?
Możliwości jest dużo. Można spożywać ją na słodko a także na słono. Możesz spożywać ją na sypko, jako dodatek do zup, jako dodatek do drugiego dania. Możesz przygotować z niej zapiekankę zarówno słodką jak i słoną. Możesz zjeść na śniadanie z dodatkiem bakalii i mleka.
Możesz połączyć z jajkiem i kurkami.
Zmielona da nam mąkę z której będziesz mógł przygotować pyszne dania.
Możliwości jest wiele.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz