sobota, 21 lutego 2015

Pizza z Ekstra koncentratu mąki krakowskiej z Kiełbaskami piwnymi Degustino






Składniki:
250 g Ekstra koncentratu mąki krakowskiej
15 g drożdży świeżych
łyżka oleju
120 ml ciepłej wody
Szczypta soli
Sposób przygotowania:
Drożdże rozpuścić w wodzie, dodać olej oraz mieszankę pozostawiając ok. 2 łyżek proszku.
 Wszystko wymieszać mikserem z jednym mieszadełkiem do uzyskania jednolitej konsystencji.
Ciasto wyłożyć na blachę wyłożoną pergaminem lekko oprószonym częścią pozostawionej mieszanki.
Wykorzystując resztę pozostawionej mieszanki uformować kształt pizzy.
 Ciasto przykryte ściereczką pozostawić do wyrośnięcia
w ciepłym miejscu na ok. 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do 250st C.
Na wyrośnięte ciasto nakładać dodatki wg uznania,.
Pizzę z dodatkami wypiekać 10 min na środkowym poziomie.
 Na 2 minuty przed zakończeniem wypieku nałożyć ser.

Pizza z Miksu na Pizzę z Kiełbaskami z szynki Degustino




Składniki:
250 g mixu
10 g drożdży świeżych
łyżka oleju
115 ml ciepłej wody
Szczypta soli
Sposób przygotowania:
Drożdże rozpuścić w wodzie, dodać olej oraz mieszankę pozostawiając ok. 2 łyżek proszku.
 Wszystko wymieszać mikserem z jednym mieszadełkiem do uzyskania jednolitej konsystencji.
Ciasto wyłożyć na blachę wyłożoną pergaminem lekko oprószonym częścią pozostawionej mieszanki.
Wykorzystując resztę pozostawionej mieszanki uformować kształt pizzy.
 Ciasto przykryte ściereczką pozostawić do wyrośnięcia
w ciepłym miejscu na ok. 30 minut.
Piekarnik rozgrzać do 250st C.
Na wyrośnięte ciasto nakładać dodatki wg uznania,.
Pizzę z dodatkami wypiekać 10 min na środkowym poziomie.

 Na 2 minuty przed zakończeniem wypieku nałożyć ser.

piątek, 20 lutego 2015

Kruche od Chrzanowskiej Manufaktury Wędlin


NOWOŚCI - KRUCHE Z CHRZANOWA  
Linia wyrobów Kruchych z Chrzanowa – Szynka, Kiełbasa drobiowa i Kiełbasa wieprzowa- to najnowsze propozycje Chrzanowskiej Manufaktury Wędlin. Te wyjątkowo smaczne nowości wyprodukowane wg specjalnych, unikatowych receptur są pełne smaku i przenoszą nas w czasy, w których swojskie wędliny królowały na naszych stołach.
Chrzanowska Manufaktura Wędlin słynie z wysokiej, gwarantowanej jakości wytwarzanych wędlin.  Produkty z logo Chrzanowskiej Manufaktury Wędlin to znakomite wyroby tworzone wg oryginalnych receptur. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka mięsność i niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju smak. To także zalety najnowszych produktów z linii Kruche z Chrzanowa.
Szynka Krucha z Chrzanowa produkowana jest z wysoko jakościowych mięśni szynki wieprzowej, bez dodatku fosforanów. Jej wyjątkowy smak i kruchość powstały w wyniku umiejętnego połączenia najwyższej jakości mięsa z mieszanką oryginalnych przypraw oraz specjalnej, unikalnej technologii. Wędzenie dymem olchowo- bukowym pozwoliło uzyskać zarówno wyjątkowy aromat, jak i charakterystyczną barwę wyrobu. Szynka Krucha z Chrzanowa dosłownie rozpływa się w ustach, przenosząc nas w kulinarną podróż w czasie.
W ofercie Chrzanowskiej Manufaktury Wędlin znajdziemy także Kiełbasy Kruche dostępne w wersji drobiowej i wieprzowej. Obydwa rodzaje kiełbas zostały wyprodukowane wg specjalnych,  jedynych w swoim rodzaju receptur, z użyciem aromatycznych przypraw, także bez dodatku fosforanów. Wyjątkowa kruchość tych kiełbas i ich walory smakowe sprawią, że z pewnością znajdą się w gronie przysmaków, po które chętnie będziemy sięgać każdego dnia.
Produkty z linii Kruche z Chrzanowa wyróżniają się spośród innych dostępnych wędlin na rynku niepowtarzalnym smakiem i aromatem, ale przede wszystkim charakterystyczną kruchością i wysoką mięsnością. W swojej kategorii nie mają sobie równych. Można je spożywać tradycyjnie do kanapek, na śniadanie, kolację lub używać, jako dodatek do innych dań, takich jak sałatka.
Produkty Kruche z Chrzanowa będą także idealną propozycją na Wielkanocny, świąteczny stół.
Wszystkie nowości z linii Kruche z Chrzanowa dostępne są w wygodnych, opakowaniach typu flowpack lub pakowane vacum. Kiełbasy Kruche z Chrzanowa dostępne są w porcjach o wadze ok 1,2 kg do sprzedaży w kanale tradycyjnym albo w paczkach o wielkości 0,6 kg przeznaczone do dystrybucji w kanale nowoczesnym. Szynka Krucha z Chrzanowa w sprzedawana jest w całości w 2 kg opakowaniach i  konfekcjonowana w kawałkach o wadze ok 0,5 kg przeznaczonych do dystrybucji w kanale nowoczesnym.
CHMW to miejsce, w którym wędliny tworzone są z pasją i wyjątkowym wyczuciem. Cała produkcja Chrzanowskiej Manufaktury Wędlin odbywa się w oparciu o systemy bezpieczeństwa HACAP, IFS, BRC, ISO 9001: 2008 i ISO 22 000: 2005

Więcej informacji:
Patrycja Sawicka – Sikora - patrycja@bwpr.pl tel. 506 181 076




Bezglutenowe warsztaty pączkowo - faworkowe

Dnia 7 lutego dzięki gościnności BIURA PODRÓŻY STER w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się bezglutenowe warsztaty pączkowo - faworkowe. W związku z dużym zainteresowaniem uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy - przuygotowywaliśmy: pączki bezglutenowe, oponki bez mleka i jaj, oponki serowe, faworki, faworki bez mleka i jaj.
W warsztatach uczestniczyło również dwoje uczniów Zespołu Szkół nr 2. Naszym gościem byłą pani Ewa Skręt - towaroznawca, która pokazała nam jak wygląda gluten wypłukując gluten z mąki pszennej.
Dziękuję firmie BALVITEN za przekazanie produktów na warsztaty.
Dziękuję Państwu Janik za udostępnienie lokalu.
Dziękuję Michałowi i Olkowi za zdjęcia, Ani i Magdzie za pomoc, Ilonie za zakup dżemów firmy TERCETO.





Bezglutenowy tort cytrynowy



Pizza z Piekarza i Mixu na Pizzę




Faworki bezglutenowe



Składniki:
30 dag mąki
1,5 łyżki masła
150 ml śmietany 18%
6 żółtek
1,5 łyżki octu

Mąkę przesiać, dodać żółtka, szczyptę soli, spirytus i śmietanę. Dobrze wyrobić do otrzymania gładkiej kuli ciasta. ciasto dobrze wybić wałkiem, by w cieście pojawiły się pęcherzyki powietrza (od 15 - 30 minut); moża także użyć wałkownicy. Wszystko to ma na celu wtłoczenie w ciasto jak największej ilości powietrza - ciasto rozwałkowujemy, składamy, ubijamy wałkiem itd.  Odłożyć zawinięte w folię na 30 minut by zmiękło i odpoczęło (w temperaturze pokojowej).
Ciasto rozwałkować (cieniutko), radełkiem wykrajać prostokąty o wymiarach około 12 x 3 cm. Każdy pasek naciąć wzdłuż pośrodku i przewlec przez otwór.
Smażyć w gorącym tłuszczu (175ºC) z obu stron, na złoty kolor. Osączyć na ręczniczku papierowym.
Oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego :-).

Bułki królewskie bezglutenowe

 Bułki Królewskie


Bułki królewskie wieloziarniste

Składniki:
koncentrat chleba królewskiego: 0,25kg (BALVITEN)
7g drożdży świeżych
ciepła woda: 0,2- 0,25l
olej: 1 łyżka
cukier: ¾ łyżeczki
sól: ½ łyżeczki

Wykonanie:
Wszystkie składniki połącz, tworząc ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Odstaw na pół godziny do wyrośnięcia. Formuj bułki, układaj na blasze, odstaw ponownie do wyrośnięcia aż podwoją swoją objętość. Piecz około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 220°C.

Oponki serowe bezglutenowe


OPONKI SEROWE

Składniki, około 24 sztuk:
Ciasto:

 250 g mąki
 1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
 250 g serka mascarpone lub twarogu rozdrobnionego widelcem lub palcami
 1/3 szklanki cukru (w tym można dać 1 łyżkę cukru waniliowego)
 2 jajka (lub 2 żółtka i około 4 - 6 łyżek gęstej śmietany lub jogurtu greckiego)

 około 1 litra oleju do smażenia, np. słonecznikowego, Planty, smalcu


Przygotowanie:

  • Mąkę przesiać razem z sodą do miski, dodać ser, cukier oraz jajka. Zamiast całych jajek możemy dodać tylko żółtka, zamiast białek dajemy wówczas śmietanę lub jogurt grecki. Składniki wymieszać łyżką do połączenia się składników, wyrobić chwilę ręką na gładkie ciasto, w razie potrzeby dodać troszkę więcej mąki gdyby ciasto się kleiło.
  • Wyłożyć je na stolnicę lub blat podsypany mąką. Rozpłaszczyć dłonią na placek o wysoki około 1-1,5 cm. Wierzch oprószyć mąką gdyby się kleił. Wyciąć szklanką kółka (około 6 - 7 cm), w środku małym kieliszkiem a najlepiej nakrętką wyciąć mniejsze kółeczka. Złączyć resztki ciasta w jeden kawałek i wyciąć kilka nowych oponek.
  • Nagrzać olej do około 175 stopni C, w średnim garnku, na wysokość około 10 cm. Przygotować lukier: do miseczki wsypać cukier puder i cynamon, mieszając wlewać stopniowo po łyżce wodę lub mleko aż lukier będzie gładki i gęsty.
  • Oponki smażyć partiami, po około 5 sztuk jednocześnie, przez około 2,5 - 3 minuty raz przewracając. Odkładać na ręczniki papierowe.

    Źródło
     

czwartek, 19 lutego 2015

Pączki bezglutenowe


Przepis Marty Krzyżanowskiej-Sołtysiak(BezglutenowaMama.pl)

Pączki bezglutenowe

  • 1/2 kg uniwersalnej mąki bezglutenowej;
  • 1 szklanka mleka;
  • 50 g cukru;
  • 8 żółtek lub (1 całe jajo i 7 żółtek);
  • 70 g roztopionego i ostudzonego masła;
  • 50 g świeżych lub 1 opakowanie drożdży instant;
  • 3 łyżki spirytusu (lub 5-6 łyżek wódki);
  • sok i skórka otarta z cytryny lub duży cukier waniliowy (uwaga! trzeba przeczytać, czy nie zawiera mąki!) – dla aromatu;
  • marmolada na nadzienie wg uznania (powidła śliwkowe, konfitura z róży, marmolada z dodatkiem róży itp.);
  • szczypta soli;
  • lukier lub cukier puder do posypania;
  • 740 g smalcu do smażenia lub 1 litr oleju.
Suszone drożdże przesiewamy wraz z mąką. Mikserem ucieramy jajo i 7 żółtek z cukrem, dodajemy mąkę, sok i skórkę z cytryny, letnie mleko, szczyptę soli i spirytus/wódkę (alkohol wyparuje podczas smażenia). Ciasto wyrabiamy mikserem przez 4 minuty, pod koniec dodajemy ostudzone masło. Na blaszce rozkładamy papier do pieczenia i smarujemy go olejem (by pączki po wyrośnięciu łatwiej się odrywały). Dłonią posypaną mąką formujemy kulki wielkości piłeczek pingpongowych. Każdą lekko rozklepujemy na dłoni, wciskamy palcem dziurkę i nakładamy odrobinkę dżemu (domowej roboty). Kulkę ponownie zalepiamy, formujemy i układamy na blaszce. W szerokim garnku rozgrzewamy tłuszcz, przykręcamy płomień i… wrzucamy pączki w takiej liczbie, by swobodnie pływały. Pierwszą partię smażymy około 10 minut, kolejne nieco krócej. Gotowe pączki układamy na blaszce wyłożonej świeżym papierem do pieczenia, by ociekły z nadmiaru tłuszczu.

Warsztaty z Balvitenem, część II

Dnia 6 lutego w Zespole Szkół nr 2 w Ostrowcu Św. odbył się warsztaty z firmą BALVITEN.





Bezglutenowe oponki bez mleka i jaj



·         składniki
275 ml wody
1/3 szkl. oleju
1/3 szkl. cukru
5 dkg drożdzy
1/2 kg mąki
tłuszcz do smażenia
cukier puder do posypania pączkow

·         Sposób przygotowania
1.

Wode, olej i cukier zagotować. Odstawić do wystudzenia. Gdy miesznka będzie letnia rozpuścić w niej drożdze mieszając. Mąke wsypać do głebokiej miseczki( zostawić troche do opruszenia ciasta) i połączyć z chłodną mieszanką. Ciasto wyrobić energicznymi ruchami i odstawic do wyrośnięcia na 10- 20 min. Gdy ciasto urosnie wyłożyć na stolnice rozwałkowac na 3-4 cm i wycinać oponki. Oponki smażyć na głebokim oleju na koniec posypać cukrem pudrem.